Інтернет став новим способом життя людства. Це наша повсякденність — в Мережі ми спілкуємося з друзями, дізнаємося рецепт сливового пирога, і розмір Австралії, читаємо новини, купуємо одяг, дивимося фільми.
Так до чого всі ці розмови про повальну Інтернет-залежність, яка відбирає у нас реальність?
Як із будь-якою залежністю, справа в дозі. Фужер шампанського не зробить тебе запійним пияком, але, якщо ти о другі ночі застаєш себе за переглядом сотого відео з котиками — ситуація вийшла з-під контролю.
Інтернет годує нашу підсвідомість, змушуючи відкладати роботу та справи на потім.
Інтернет стає сурогатом живого спілкування, створюючи ілюзію повного життя.
Інтернет — надто простий спосіб отримання задоволення. Коли ми дивимося милі відео мозок реагує, виділенням дофаміну, і шукати більш важчі способи його отримання нам лінь.
Інтернет змінює наше тіло, я вже не кажу про лишню вагу і в’ялі м’язи, але «тунельний синдром» (характерні болі в зап’ястях від довгого використання мишки), зведений судомою «смартфонний палець» і специфічні зморшки на шиї тих, хто нахиляється над смартфоном (text neck) — теж малоприємні речі.
Новий світовий тренд — це цифровий детокс (digital detoks), свідома відмова від Інтернету на відведений час. Все більше людей приходять до висновку, що їм не під силу самостійно боротись з залежністю від ґаджетів, і відправляються куди-небудь в канадську глибинку чи на Тайські острови, щоб очистити свідомість за допомогою занять йогою чи кінних прогулянок. А в США, навіть, існує національний день без Інтернету — National Day of Unplugging.
Звісно, ніхто не просить тебе стати соціальним відлюдьком, але тим, хто хоче навчитися правильно користуватися новими технологіями, і жити не тільки в Мережі, пауза іноді необхідна.
Цифровий детокс — це, така інформаційна дієта. Ми ж обмежуємо себе в їжі щоб бути кращими, правда ж?
За порад ідеолога «медіааскетизму» Дмитра Соловйова, та письменника Тьєррі Краузе, котрий написав книгу «Як вижити без Інтернету після передозування», я вибрала для вас ті правила, котрі можуть взяти під контроль ваше перебування в Мережі.
1. Визнач час свого цифрового детоксу. Оптимальний термін — 4-5 днів. За цей час ти зможеш обдумати які із ресурсів для тебе дійсно корисні, а які просто зжирають твій час.
2. Склади список сайтів на яких ти проводиш 90% свого мережевого часу — вони і будуть тимчасово заборонені для відвідування.
3. Завчасно визнач ресурси, якими тобі можна користуватись: прогноз погоди чи навігатор.
4. Якщо ти боїшся що не витримаєш «дієти», можеш написати пост для друзів, що ти тимчасово не в Мережі і залишити свої контакти. Публічне оголошення стримає тебе в хвилини слабкості.
5. Для того щоб заблокувати доступ до соціальних мереж чи до Інтернету зовсім, скористайся додатками типу Freedom, Digital Detocx APP чи Anti-Social.
6. Знайди альтернативні способи проведення вільного часу, сплануй, що ти будеш робити без Інтернету. Роби це!
Все це потрібно для того, щоб побудувати свої нові відносини з Інтернетом, і спланувати як ти будеш користуватися Мережею в майбутньому!
Автор: Марія Журбенко
|